Haber

Küçükçekmece’de yarım asırlık site tehlikede! Onlarca kişiye mezar olabilir.

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen 3 büyük depremde binlerce insan hayatını kaybetti. Asrın felaketinin ardından uzmanlar İstanbul için uyarılarda bulunurken, mega kentte olası bir depreme karşı harekete geçen İBB yönetimi, binalardaki riskleri analiz etmeye başladı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken İstanbul Küçükçekmece’de bir siteden çıkan manzara beni dehşete düşürdü.

SİTE SAKİNLERİ BİRBİRLERİNİ HİSSEDİYOR

Cennet Mahallesi Barbaros Caddesi üzerinde bulunan ve 1974 yılında inşa edilen 2 bloklu Halıcıoğlu sitesi için ‘riskli yapılaşma’ raporuna rağmen site sakinleri birbirine girdi. Yarım asırlık sit alanı ayaktayken, binanın yıkılmasını isteyenler ve istemeyenler mahkemelik oldu.

MAHKEME İNFAZI DURDURMA KARARINI KALDIRDI

Mahkeme, kolonlarında çatlak olduğu görülen site için de yıkım kararı verdi. Ancak bazı site sakinleri, “yürütmenin durdurulması” talebiyle ayakta duran yapı için karşı dava açtı. Mahkeme ve Küçükçekmece Belediyesi yetkilileri tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti tarafından yapılan incelemede, binanın 3 kirişinin delindiği, kolonlarda uzun çatlaklar oluştuğu ve demirlerin paslandığı belirlendi. Heyet, binanın riskli olduğunu belirtirken, mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

TAHLİYE İŞLEMİ BAŞARISIZ OLDU

Ancak binanın tahliyesi için verilen 60 günlük süre, bazı hak sahiplerine tahliye kararı tebligatı gelmediği için başlatılamadı. Ayakta durmakta zorluk çeken iki bina da okula sıfır konumda. 45 hanenin bulunduğu sitede onlarca aile yaşıyor. Olası bir depremde yıkılmaması mucize olacak olan site, onlarca kişinin mezarı olabilir.

KİRALIK DAİRELER

Her iki bina da riskli ve ayakta durması zor görülse de bazı dairelerin kiralanması devam ediyor. Bazı konut sahiplerinin konutlarını 3-5 ay peşin alarak ayda 5 bin liraya yabancılara kiraladıkları iddia ediliyor.

“YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Haberler.com’a konuşan site sakinlerinden Hakan Payzın, “1974 yılında yapılan 2 bloktan oluşan sıfır iki ilköğretim okulu olan bu yıkık binalar halen kiralanıyor. Kat malikleri olarak, Çok gerginiz. Bir an önce tahliye etmek ve bu riski ortadan kaldırmak için yetkililerden yardım istiyoruz. Belediyelerin elini kolunu bağlayan bu yargı süreçlerinin çözülmesi için yardım istiyoruz” dedi.

yunusemre-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu