Ekonomi

JPMorgan CEO’su planlanan 33 milyon dolarlık hisse satışını tamamladı

Pazartesi günü yayınlanan bir düzenleyici dosyaya göre JPMorgan Chase & Co. (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon, bankadaki yaklaşık 33 milyon dolar değerindeki hissesinin satışını tamamladı. Bu işlem, ilk olarak geçtiğimiz Ekim ayında duyurulan 1 milyon hissenin planlanan satışını tamamlıyor.

Geçen yılın sonbaharında Dimon’un ailesiyle birlikte 8.6 milyon hissesinin bir kısmını satarak şirketteki payını azaltmayı hedeflediği açıklanmıştı. Bu, Dimon’ın 2005 yılında varlıklar bakımından ABD’nin en büyük bankasının başına geçmesinden bu yana hisse satmaya karar verdiği ilk durum oldu.

Son dosyalama Dimon’ın 178.222 hisseden oluşan son partiyi sattığını ortaya koydu. Bu satış, Şubat ayında yaklaşık 150 milyon dolar tutarında 821.778 hisse sattığı önemli bir satışın ardından geldi.

Dimon’ın hisse satma kararının ardındaki gerekçe “finansal çeşitlendirme ve vergi planlama amaçlarına” bağlandı. Şirketin bir sözcüsü Ekim ayında yaptığı açıklamada satışların şirketin liderliğinde yapılacak herhangi bir değişikliğin göstergesi olmadığını açıkladı.

Pazartesi günü itibariyle JPMorgan hisse satışının tamamlanmasıyla ilgili başka bir yorumda bulunmadı.

JPMorgan Chase, Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (LSEG) verilerine göre 525 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip.

Geçtiğimiz hafta JPMorgan, ilk çeyrek için analistlerin beklentilerini aşan kazançlar bildirdi. Ancak bankanın faiz gelirlerine ilişkin tahminleri finans uzmanları tarafından belirlenen öngörüleri karşılamadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu