Haber

İstanbul Beylikdüzü’nde afet farkındalığı

İSTANBUL (İGFA) – Afet gönüllülüğü bilincini artırmak amacıyla Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte; Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü ve Afet ve Acil Durum Koordinatörü Mehmet Esmer, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selahattin Sami Teymurtaş, Kemalist Niyet Derneği Beylikdüzü Şube Başkanı Pınar Ertuğrul, “Derin Feryat” belgeselinin yönetmeni Ozan Turgut, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı .

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi etkinlikte “Korku değil, gerçek. “Önlem al, hayatta kal” temasıyla hazırlanan “Derin Çaba” belgesel filmi de gösterildi. Başta deprem olmak üzere Türkiye’deki doğal afetlerin ve uzmanlarla yapılan röportajların yer aldığı belgeselde, afetlerden en az hasarla çıkmak için alınması gereken önlemler anlatıldı.

Konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin olası afetlere yönelik çalışmalarını paylaşan Mehmet Esmer, “Ülkemizde son 100 yılda meydana gelen depremlerde; Yaklaşık 100 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. Maalesef tedbirsizlik, ihmal ve istismar nedeniyle binlerce insanı kaybettik. Zamanın net olmadığı gerçeğiyle birleştiğinde beyin sarsıntısı gerçekliğinden kaçmak imkansızdır. Bu nedenle vakit kaybetmeden tüm hazırlıkları yapmak gerekiyor. Bu doğrultuda başlattığımız hazırlık çalışmalarımızı Önderimiz Mehmet Murat Çalık ile kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu kapsamda ilçemizi afetlere hazırlamak amacıyla Beylikdüzü Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, Afet Uyum ve Lojistik Merkezi, Beylikdüzü Mutfağı ve Afet Sonrası Kapalı Barınak ve Lojistik Destek Merkezini ilçemize kazandırdık. Beylikdüzü’ndeki afet toplanma alanlarını belirledik ve bu alanlarda görev yapacak işçileri görevlendirdik. Olası bir afet anında ihtiyaç duyulacak ekipmanların bulunduğu afet konteynerlerimizde ekipmanları tamamladık ve bakımlarını periyodik olarak takip ediyoruz. Beylikdüzü Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planlarımızı hazırladık. Tüm bu hizmet ve çalışmalarımızın yanı sıra afet anında arama kurtarma çalışmalarımızı ivedilikle yürütmek amacı ile Belediye bünyesinde “Nefes Arama Kurtarma” grubunu kurduk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu