Ekonomi

Gelişmiş Ülkeler Kayıp Ve Zarar Fonunun Kurulmasına Yanaşmıyor

Bu yıl 27’ncisi gerçekleşen COP27 2022 tepesi yani ‘Taraflar Konferansı’ 6 Kasım 2022 tarihinde Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı. 18 Kasım’a kadar devam edecek tepede birçok başlık ele alınırken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan gelişmiş ülkelerin kayıp ve ziyan fonunun kurulmasına yanaşmadığını belirtti.

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27’nci Taraflar Konferansı’na yaklaşık 190 ülkeden 40 binin üzerinde katılımcı, 100’den fazla devlet önderi ve siyaset yapan katılıyor. 27. Taraflar Konferansı’nın en kıymetli gündem hususlarından biri de ‘kayıp ve zarar mekanizması finansmanı’. Kayıp ve ziyan, iklim değişikliğinin azalttım yahut ahenk yoluyla önlenemeyen yıkıcı tesirlerini söz ediyor.

“2024’e Kadar Herhangi Bir Karar Çıkması Beklenmiyor”

Konu ile ilgili Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı Lider Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine tarihî olarak katkısının çok az olduğunu, iklim kaynaklı felaketlerden ise en çok onların etkilendiği değerlendirmesinde bulundu. Barış Gençer Baykan, “Gelişmiş ülkeler ise iklim krizinde büyük tarihsel sorumlulukları olmasına rağmen bunu kabul edip tazmin etmeye yanaşmıyorlar.” tabirlerini kullandı.

Örnek veren Baykan, global karbon emisyonlarında yüzde 0,8 hissesi olan Pakistan’ın Haziran ayında yaşadığı sel felaketleriyle 30 milyar dolarlık hasar ile karşı karşıya kaldıklarını, Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Şeri Rehman’ın, varlıklı ülkelerin iklim krizinden etkilenen ülkelere tazminat borcu olduğunu söylediğini belirtti.

Uzun yıllardır süren tartışmaların akabinde kayıp ve ziyan sistemi finansmanının birinci sefer Taraflar Konferansı’nın resmi müzakere gündemine dahil edildiğini hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan, “2024’e kadar herhangi bir karar çıkması beklenmiyor” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler kayıp ve zararın COP27 gündemine resmi olarak eklenmesi davetinde bulunmuşlar ve kimileri konferansta finansman düzenlemeleri konusunda somut kararlar görmeyi umduklarını lisana getirmişlerdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu