Haber

BM Genel Sekreteri, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nde İki Devletli Çözümü Yeniden Vurguladı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 30 Kasım (Xinhua) — BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Salı günü Filistin Halkıyla Memleketler arası Dayanışma Günü’nde iki devletli çözümü yeniden teyit etti.

Guterres, mesajında ” Birleşmiş Milletler’in duruşu net: Barış ilerlemeli, işgal sona ermeli. Kudüs’ün her iki devletin de başşehri olduğu, barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devletin – İsrail ve Filistin- vizyonunu gerçekleştirme taahhüdümüzde kararlıyız” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri, “Filistin halkına devredilemez haklarını elde etme ve herkes için barış, adalet, güvenlik ve onurlu bir gelecek inşa etme arayışlarında takviyemizi daima birlikte yine teyit edelim” dedi.

Guterres, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki acil barış umutları konusundaki ciddi endişelerini dile getirdi.

“Barış umudunun azaldığı bir devirde Filistin Halkıyla Milletlerarası Dayanışma Günü’nü anıyoruz” diyen BM Genel Sekreteri, “İşgal altındaki Batı Şeria’yı saran şiddet sarmalında hayatını kaybeden Filistinli sivillerin sayısının yükselmesi beni derinden üzüyor. Her kayıp endişeyi ve şiddeti daha da artırıyor. Tüm bölümleri tansiyonu azaltmak ve bu ölümcül döngüyü kırmak için acil adımlar atmaya çağırıyorum” diye konuştu.

“Süregelen işgal, yerleşim yerlerinin genişletilmesi, meskenlerin yıkılması ve tahliye edilmesi üzere uzun müddettir devam eden çatışma etkenleri, öfkeyi, çaresizliği ve ümitsizliği artırıyor. Bu ortada Gazze, gücünü azaltan kapanmalara ve insani krizlere katlanmaya devam ediyor” diyen Guterres, “Taraflara Gazze’deki kapatmaları sona erdirmek ve bütün Filistinlilerin ömür şartlarını güzelleştirmek gayesiyle harekete geçme çağrımı yineliyorum” sözlerini kullandı.

Guterres bağışçıları da hızlanmaya Filistinli mülteciler için BM yardım kuruluşuna öngörülebilir ve kâfi fon sağlamaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu