Haber

Arap Parlamentosu Başkanı, Sudan krizinde bölgesel ve uluslararası müdahalelere karşı uyardı

Arap Parlamentosu Lideri Adil bin Abdurrahman el-Usumi, Sudan krizini bölgesel ve uluslararası müdahalelere terk etmemeleri gerektiğini söyledi.

Arap Parlamentosu, üçüncü yasama yılının 5. Genel Kurul toplantısını Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği karargahında gerçekleştirdi.

Meclis Başkanı Usumi oturumda yaptığı konuşmada, Sudan krizinin daha fazla tırmanmaması için Arap ülkelerini sorunun çözümünde daha fazla rol almaya çağırdı.

Usumi, “Araplar olarak Sudan’da dökülen kanı durdurmak, milli ordunun birliğini ve ülkenin toprak bütünlüğünü korumak için birlik olmalıyız. Sudan krizini bölgesel ve uluslararası müdahalelere terk etmemeliyiz. İstemiyoruz. gönderildiği Arap krizleri listesine dahil edilecek.” ifadeleri kullandı.

Arapların öncelikli sorunu olan Filistin meselesini her zaman desteklediklerini vurgulayan Usumi, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’ü Yahudileştirme girişimi, Filistinlilerin evlerini yıkması ve sivillere yönelik art arda saldırıları gibi provokatif eylemlerini kınadı.

“Bütün bu eylemler, Filistinlilerin yasal haklarını güvence altına almak, özellikle Filistin halkının ve Filistin halkının korunması için siyasi, yasal ve ahlaki sorumluluk üstlenmesi ve bu ihlallere son vermesi gereken uluslararası topluma açık bir meydan okumadır. Usumi, “Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması” dedi. dedi.

Yemen sorunuyla ilgili olarak Usumi, krizin nihai ve kapsamlı siyasi analiz çabalarının önünü açan kalıcı bir ateşkes sağlanması için gösterilen çabalara övgüde bulundu.

kose-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu