Haber

AB’den Türkiye’yi de ilgilendiren bal düzenlemesi

AB ülkelerinin Türkiye gibi üçüncü ülkelerden ithal ettiği önemli miktardaki balın sahte olduğunun ortaya çıkması üzerine yasal düzenlemelerde değişiklik yapılıyor. Balın yanı sıra reçel, marmelat ve meyve sularını da kapsayan düzenleme, tüketiciye yönelik şeffaflığın artırılmasını hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl AB Konseyi’ne bağlı sağlık ve bilim kuruluşları ile AB’nin yolsuzlukla mücadele kurumu OLAF’ın işbirliğiyle hazırlanan ve mart ayında açıklanan rapor, kamuoyunda büyük yankı uyandırmış ve baldan alınan 320 örneğin yüzde 46’sının baldan elde edildiğini ortaya koymuştu. AB ülkelerine gitmek saf bal değildi. Türkiye’den ithal edilen 15 numuneden 14’ünün sahte olduğu belirlendi.

AB mevzuatına göre balın hiçbir katkı maddesi veya seyreltici içermemesi ve tamamen doğal olması gerekmektedir.

Menşei ülkenin adı ve oranı etikette yazılacaktır.

AB üye ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) üzerinde mutabakata vardığı yeni düzenlemeyle, bal kavanozlarının etiketlerinde balın menşei hakkında daha detaylı bilgi bulunması zorunlu hale getirildi. Etikette, balın geldiği ülkenin yanı sıra, karışım halinde en yüksek içeriğe sahip dört ülkenin oranları da belirtilmelidir. Şu ana kadar etiketin üzerinde AB menşeli olup olmadığının yazılması yeterliydi.

Düzenlemeyle üye ülkeler işlerin kontrolünü sıkılaştırmaya davet ediliyor. Kontrollerin amacı balı içine şeker karıştırılmış halde ayırt etmek ve ürünün menşeini takip ederek üreticisini veya ithalatçısını daha kolay tespit etmektir.

Reçel ve marmelat son üç yıldır

Yeni düzenleme, bal için uygulanacak yeni şeffaflık kurallarının reçel ve marmelat için de gerekli olup olmadığının değerlendirilmesi için üç yıllık bir süre öngörüyor. Ayrıca reçel ve marmelatların kilo başına en az 450 gram meyve içermesi gerekmektedir.

Meyve sularının etiketinde “sadece doğal olarak oluşan şeker içerir” yazılmasına, formülasyonu değiştirilen ve içindeki doğal şekerin içeriği değiştirilen meyve sularının üzerine ise “şekeri azaltılmış meyve suları” yazılmasına izin verilecek. en az yüzde 30 oranında azaltıldı.

DW,AFP/BK,JD

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu