Ekonomi

Ülkeler küresel vergi anlaşmasını Haziran sonuna kadar sonuçlandırmaya çalışıyor

127 ülkeden yetkililer, Paris’te üç gün süren bir toplantıda ele alınan önemli bir küresel vergi anlaşmasının şartlarını Haziran ayı sonuna kadar tamamlamaya çalışıyor. Anlaşma, özellikle ABD’nin önde gelen dijital şirketlerinin de aralarında bulunduğu yüksek kârlı çok uluslu şirketlerin kârlarına odaklanarak, vergilendirme haklarının sınırlar arasında paylaştırılmasını ele almayı amaçlıyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) himayesinde gerçekleşen görüşmeler, ABD’nin dijital devlerini orantısız bir şekilde hedef almakla eleştirdiği ulusal dijital hizmet vergilerinin yamalı bohçaya dönmesini önlemek için çok taraflı bir anlaşma oluşturmaya odaklanıyor. Ulusal dijital hizmet vergilerine ilişkin mevcut standstill anlaşmasının Temmuz ayında sona erecek olması, bu vergilerin geri dönmesine ve özellikle ABD ile bazı Avrupa ülkeleri arasında ticaret gerilimlerinin tırmanmasına yol açabilir.

Önerilen anlaşma, hükümetlerin en büyük ve en karlı çok uluslu şirketlerin yaklaşık 200 milyar dolarlık karları üzerindeki vergilendirme haklarını, satışlarının gerçekleştiği ülkelere yeniden tahsis etmelerine olanak sağlayacaktır. Bu yeniden tahsis, 2021’de üzerinde anlaşmaya varılan iki ayaklı önemli bir anlaşmanın ilk ayağını oluşturuyor. Küresel asgari kurumlar vergisi oranını %15 olarak belirleme planlarını içeren ikinci ayak ise halihazırda uygulanma sürecindedir.

Anlaşmaya olan bağlılığa rağmen, İtalya Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti bu ayın başlarında ABD, Hindistan ve Çin’in çekinceleri nedeniyle müzakerelerin Haziran ayında planlandığı gibi sonuçlanmayabileceğini belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz hafta G7 maliye bakanları toplantısına katılırken yaptığı açıklamada, ABD’nin devam eden görüşmelerde transfer fiyatlandırmasıyla ilgili “kırmızı çizgi” sorunları olduğunu belirtti. Yellen ayrıca Hindistan’la bu konuda ilişki kurmanın zorluklarına dikkat çekti ve Çin’in müzakerelere aktif olarak katılmamasına atıfta bulundu.

OECD toplantısının eş başkanları müzakerelerin tamamlanmaya yakın olduğunu ve hedefin Haziran ayı sonuna kadar bir anlaşmaya varmak olduğunu ifade ettiler. Bu anlaşmanın başarılı bir şekilde tesis edilmesi, çok uluslu şirketler için daha uyumlu ve adil bir küresel vergilendirme sistemine yönelik kritik bir adım olarak görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu