İş

TÜSİAD’ın yeni başkanı Kaslowski

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 49. Genel Konseyi Four Seasons Hotel’de yapıldı. Genel Kurul’da yapılan oylamada tek aday olan TÜSİAD İdare Konseyi Lider Yardımcısı Simone Kaslowski, yeni İdare Şurası Lideri olarak seçildi.

Toplantıda yaptığın konuşmasında Türkiye’nin “büyüme modelini güçlendirmek zorunda” olduğunu vurgulayan Kaslowski, şunları tabir etti:

“Ülkemiz ekonomik ve toplumsal olarak güç bir periyottan geçiyor. Geçmişte olduğu üzere bugün de muvaffakiyet için formülümüz anlamak, tahlil etmek ve görüşlerimizi paylaşmak olacak. Ekonomik göstergelerin bize söylediği üzere ülkemiz, amaçlarına koşmak için sahip olduğu büyüme modelini güçlendirmek zorunda. Global finansman bolluğunun sona erdiği bir periyotta her ülke kendi potansiyeline daha sıkı sarılıyor. Ülkemiz ne keyifli ki bu çağın temel sürükleyicileri olan insan ve yenilikçi fikir kaynakları açısından çok büyük imkanlara sahip. Kâfi ki bu fikirleri üretmek ve işlemek için gereken hukukî, toplumsal ve ekonomik ıslahatlar hayata geçirelim.”

Simone Kaslowski kimdir?

İlk ve orta tahsilini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya’nın satış kısmında misyona başladı. 1995 yılında Organik Kimya CEO’su olan ve Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlenen Kaslowski, TÜSİAD bünyesindeki çalışmalarına ilk olarak Kimya Görev Gücü Başkanlığı görevini üstlenerek başladı.

2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürüttü. Kaslowski, 2017’den bu yana TÜSİAD İdare Konseyi Lider Yardımcılığı vazifesini sürdürüyordu.

2019 BEKLENTİLERİ

Bu ortada TÜSİAD’ın “2019 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi” başlıklı raporu 49. Olağan Genel Kurul’da iştirakçilerle paylaşıldı. Raporda, “Sıkı para politikasının 2019’da yıl boyu sürdürüleceği varsayılmış, enflasyonda kalıcı bir düşüş görülmeden herhangi bir gevşeme adımı atılmayacağı öngörülmüştür” sözleri yer aldı.

Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 1 büyüyeceği, enflasyonun yüzde 16,2, işsizliğin ise yüzde 12,5 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüsüne yer verilen raporda, 2019 yılında ihracatın 173 milyar dolar, cari süreçler açığının GSYH’a oranının da yüzde eksi 2,5 olmasının beklendiği kaydedildi.

“Ekonomide kırılganlık yaratan nedenler devam ediyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu