Ekonomi

Türkiye ve BAE uzay ve yapay teknoloji konusunda anlaştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında teknoloji ve yatırım alanında imzalanan anlaşmalarla uzay ve yapay zeka başta olmak üzere çeşitli konularda iş birliği yapılacağını belirtti.

Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE ziyaretinde imzalanan anlaşmaları Körfez varyantı kapsamında değerlendirdi.

Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma ile yatırımcılar için şeffaf bir yatırım ortamının yasal zemininin oluşturulduğunu belirten Kacır, karşılıklı yatırım ortamının güçlendirilmesiyle ekonomik bağların ileriye taşınacağını söyledi.

Dijital Dönüşüm Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandığını bildiren Kacır, bu anlaşmanın iki ülkenin dijital dönüşüm ve dijital altyapı projelerinin geliştirilmesini sağlayacağını belirtti. Kacır, bu çalışmaların veri merkezi ve yapay zeka projeleri için de fırsat yaratacağını söyledi.

Müşterek Fırlatma Aracının Ticari Amaçlı Kabiliyetlerinin Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı’nın imzalandığını hatırlatan Kacır, şunları kaydetti:

“Bu anlaşma ile iki ülkenin gelişen uzay ekonomisindeki payının artırılması hedefleniyor. Bu şekilde oluşturulacak stratejik iş birliği sayesinde ortak fırlatma üssü kurma ve fırlatma aracı geliştirme imkanları artacak. Bu çalışma ve projelerle Türkiye ile BAE arasındaki ilişkiler en üst düzeyde devam edecek.”

hopaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu