Teknoloji

TSMC Gelecek Hafta 3nm Cips Üretimine Başlıyor

Dünyanın en büyük çip ve yarı iletken üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, TSMC, Samsung ve Apple’dan Intel ve NVIDIA’ya kadar neredeyse tüm dev markalar için çip üretiyor. Ağırlıklı olarak Samsung ve Apple ürünleri için çalışan firma, bu yılın başlarında ABD’ye taşınmıştı. ABD merkezli şirketleri hariç tutmayın“Davet edildi.

Bugün ortaya çıkan bazı bilgilere göre TSMC, yeni yıla günler kala yeni 3nm yongaların üretimine başlayacak.

3nm işlemcileri yeni iPhone ve Macbook’larda görebiliriz

DigiTimes tarafından yayınlanan bilgilere göre, TSMC 29 Aralık 20222022’de test amaçlı 3nm yongalar üreten şirket, bu yongaları henüz satışa sunmadı ve üretim hattının performansını test etmek içinüretmişti.

Ayrıca iddialara göre A16 Bionic işlemcilerinde TSMC’nin 4nm yongalarını kullanan Apple, TSMC’nin seri üretime geçmesinin ardından yeni iPhone 15 ve Mac/Macbook modellerinde kullanacak. A17 ve M3 işlemcilerde 3nm yongalara geçebilir . Doğal haliyle 2023 yılında Intel, AMD ve NVIDIA gibi firmaların da TSMC tarafından üretilen 3nm yongaları kullandığını görebiliriz. Geçmiş yıllarda bu firmaların TSMC tarafından üretilen çipleri hızlı bir biçimde geçiş yaptığınızı gördük. Bu geçiş 2023 yılında da devam edecek gibi görünüyor.

TSMC tarafından daha önce yapılan açıklamalarda 3nm işlemciler %10-15’in ortasındadaha verimli olacak ve %20-25 ortasındaEnerji verimliliği sağlayacağı iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu