Haber

SGK: 2,2 milyon EYT’li hemen emekli olabilecek

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (EYT) ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Bugün Türkiye Meclisi.

EYT’ye ilişkin kanun teklifi üzerine SGK tarafından hazırlanan etki analizine göre; Düzenleme yürürlüğe girdiğinde 2,2 milyon kişi hızlı bir şekilde emekli olabilecek.

SGK Lideri Kürşad Arat’ın Komisyon’a sunduğu etki analizine göre; Yaş şartının kaldırılmasıyla birlikte ikramiye günlerini tamamlayan 2,2 milyon kişi, teklif yürürlüğe girer girmez hızlı bir şekilde emekli olabilecek. Bunların 1,7 milyonu işçi, 89 bini serbest meslek sahibi esnaf ve 496 bini memurdur. Teklif Mart ayında yürürlüğe girerse hızlı olacak ve bu yıl 2.2 milyon kişinin kamuya toplam maliyeti 194.4 milyar lira olacak. Çalışan EYT’lilerin emekli olması nedeniyle SGK bu yıl 45.5 milyar lira prim kaybı yaşayacak.

ANKA’nın haberine göre, EYT düzenlemesinden faydalananların tamamı çalışmaya devam ederse 10 aylık kamuya maliyeti 6,3 milyar lira, yüzde 75 devam ederse 4,7 milyar lira olacak. Ayrıca 3,5 milyon personel, 619 milyon 4B ve 669 bin memur olmak üzere 4,8 milyon emekli olmayı bekleyen kişi var.

Emekli olup da yaşlılık aylığı alanlar son işyerlerinde çalışmaya devam etmeleri halinde bu sigortalıları çalıştıran işverenlere 5 puan sosyal güvenlik primi matrahı verilecek. Bu esasın Hazine’ye ek bir yük getirmeyeceği öngörülmektedir.

Analizde, EYT üyelerinin yaş ortalamasının “2,2 milyon sigortalının yaş ortalaması 48,5, ortalama emeklilik süresi 6,3 yıl. Ülkemizde yıl içinde emekli olanların yaş ortalaması kadınlarda 54,1” Hemen emekli olabilecek 1,7 milyon çalışanın yüzde 87’sinin (1,4 milyon) çalışma hayatında aktif olduğu söyleniyor (HABER MERKEZİ).

gemlikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu