Haber

Senegal’de kolonyal sokak adlarının değiştirilmesine veto

Senegal’in güneyinde yer alan Ziguinchor kentinde Fransızların isimlerini taşıyan cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi kararı reddedildi.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Yüksek Mahkeme, Ziguinchor Belediye Başkanı Ousmane Sonko’nun Şubat 2022’de şehrin bazı cadde ve sokaklarının adlarında yaptığı değişikliği bozdu.

Muhalefet ittifakı Yewi Askan Wi’den de milletvekili seçilen Sonko, Fransız asker ve siyasetçilerinin isimlerini taşıyan sokak ve caddelere Senegalli keskin nişancıların veya ünlü Afrikalı şahsiyetlerin isimlerini verdi.

“General Gaulle Caddesi”nin adı “Barış”, “Kaptan Javelier Caddesi”nin adı “Afrikalı Keskin Nişancılar”, “Albay Lemoine Caddesi” ise adını 1944’te 2. Dünya Savaşı’ndan dönen Senegalli askerlere karşı düzenlenen Thiaroye Katliamı’ndan almıştır. dayalı olarak “Thiaroye 44” olarak değiştirilmiştir.

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olan Senegal’de, sömürgecilerin şehirlerin nadide meydanlarındaki heykelleri ve sokaklara verilen isimler tartışma konusu oldu.

Bu tartışmalar ışığında Senegal’de yüzyıllar boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle ticaretinin merkezi olan tarihi Goree Adası’ndaki “Avrupa Meydanı”nın adı “Özgürlük ve İnsan Onuru Meydanı” olarak değiştirildi.

Bazı uzmanlar sömürge döneminden kalma sokak adlarının kültürel miras olduğunu savunurken, bazıları da bu adların milletin onurunu zedelediğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu