Sağlık

Şap hastalığı nedir? Şap hastalığının belirtileri nelerdir? Şap hastalığı insanlara bulaşır mı?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde hayvanlarda şap hastalığı görülmesi nedeniyle il ve ilçe canlı hayvan pazarlarının bir sonraki duyuruya kadar yasaklandığı bildirildi. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar, şap hastalığı nedir? Şap hastalığının belirtileri nelerdir? Şap hastalığı insanlara bulaşır mı? Detaylar burada..

Şap Hastalığına Karşı Ne Tür Önlemler Alınmalıdır?

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Irak’ta şap hastalığına ilişkin gelişmelerin ardından Avrupa Birliği Şap Hastalığı Çabasına Uygun Numune Verme ve Test Protokolü çerçevesinde Board (EuFMD), farklı lokasyonlardan numuneler incelenmek üzere Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze gönderilmiştir.

Halihazırda hastalıktan muzdarip 8 işletmede kordon-karantina dahil tüm önlemler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne gerekli bildirim yapılmıştır. Şap Enstitüsü Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar sonucunda SAT-2 serotipine karşı aşı üretilerek 9 Mart 2023 prestijiyle kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Şap Hastalığı Nedir?

Evcil veya yabani tüm çatal tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik koşullarda zayıf ve genç hayvanlarda ölüme neden olan, çoğunlukla et, süt ve iş gücü kaybına neden olan viral bir hastalıktır. Türkiye, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bildirmesi gereken hastalıklar arasında ortada.

Şap HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda sıklıkla görülen şap hastalığının belirtileri şu şekildedir.

  • Yüksek ateş
  • Donuk ve cansız gözler
  • salya akması ve ağız şapırdatması
  • Sallamak
  • Hassas ve ağrılı ayaklar
  • Ağız, dil ve dudaklarda yaralar
  • Şiddetli olaylarda tırnak düşmesi
  • Azalan süt verimi
  • diş etlerinde hassasiyet
  • buzağılarda ölüm

Şap Hastalığı İNSANLARA BULAŞIR MI?

Şap hastalığı olan kişilerin nadiren enfekte hayvanlarla temas veya enfekte et ve süt ürünleri ile enfekte olduğu bildirilmiştir.

Şap Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şap hastalığına neden olan etkene doğrudan tedavi uygulanmaz, yan etkilerle oluşan enfeksiyonların tedavisi yapılır. Ölüm oranı düşük olan şap hastalığında ağız yaraları için ağız karbonatlı, sodalı su ve sirke ile yıkanır. Ayaklara dezenfektan uygulanır. Hasta hayvanlar A vitamini yönünden güçlü besinlerle desteklenir. Ayrıca ateşli dönemlerde antibiyotik kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu