Ekonomi

Rusya Merkez Bankası’ndan istihdam açığı ve enflasyon uyarısı

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki sermayeye ve istihdama erişimin yaptırımlardan ve küresel ticaretteki gelişmelerden etkileneceğini belirterek, “Rusya ekonomisindeki yapısal dönüşüm süreci, önümüzdeki yıllarda Rusya ekonomisinin önündeki en büyük zorluk olacak. ” değerlendirmesini yaptı.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Para Politikası Görünümü” başlıklı raporda ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

2022 yılında Rusya ekonomisi için dış koşulların önemli ölçüde değiştiğine işaret edilen raporda, “Rus reel ve finans sektörlerine eşi görülmemiş yaptırımlar uygulandı. Bu bir dönüşüm sürecini başlattı. Rusya ekonomisindeki yapısal dönüşüm süreci, önümüzdeki yıllarda Rusya ekonomisinin önündeki en büyük zorluk olacaktır.

Ekonominin yeni koşullara uyumunun ilk aşamasının “büyük ölçüde” başarıyla tamamlandığı vurgulanan raporda, “Gelecekte Rusya ekonomisinin yapısal dönüşüm süreci, üretimin mevcudiyetine ve verimliliğine bağlı olacaktır. Sermayeye erişim” denildi. ve istihdam yaptırımlardan, küresel ticaretin yeniden yapılandırılmasından, iklim politikasından ve istihdam için artan küresel rekabetten etkilenecektir.” değerlendirme yapıldı.

“Verimlilik şokları olabilir”

Raporda, ülkedeki bazı firmaların üretim odağında değerli değişiklikler olacağı ve bu firmaların artık başka işlere odaklanmak zorunda kalacağı vurgulandı.

Teknolojik eserlerin ithalatına getirilen kısıtlamalar nedeniyle üretim süreçlerinde değişiklikler olacağı belirtilen raporda, Rusya’daki demografik yapının gelecekte istihdam gücünü de olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

İşgücü açığı nedeniyle “verimlilik şokları” yaşanabileceğine işaret edilen raporda, “Sınırlı sermaye ve işgücü eksiklikleri verimlilik şoklarına yol açabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde olumsuz verimlilik şoklarının yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle enflasyonist baskılar da artabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu