Haber

Özgür Özel’den Çavuşoğlu’na: Dışişleri Bakanlığı, Trump Otel’de konaklamaya ne kadar harcadı?

CHP Küme Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel; Donald Trump’ın ABD Başkanlığı devrinde, yabancı hükümetlerin Trump Otel’deki harcamalarına ait ABD Temsilciler Meclisi Nezaret ve Islahat Komitesi raporunu TBMM gündemine taşıdı.

Özel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırlayıp, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; Komite Lideri Maloney’nin Trump Oteli evraklarının akabinde Halkbank soruşturmalarına ait 28 Kasım’a kadar ek kayıt ve doküman talep ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu çeşit süreçlere ait bir açıklama yapmadığını belirten Özel’in, önergesinde şu bilgiler yer aldı:

“ABD Temsilciler Meclisi Nezaret ve Islahat Komitesi tarafından kamuoyuna 14 Kasım günü duyurulan, Donald J. Trump’ın ABD Başkanlığı devrinde yabancı hükümetlerin Trump Oteli’ndeki harcamalarına ait raporunda, Türkiye ile birlikte Malezya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Çin ve Rusya hükümetlerinin Trump Oteli’ne 750 bin Amerikan dolarını aşkın bir fiyat ödeyerek Amerikan dış siyasetini etkilemeye çalıştığı tabir edilmektedir.

Komite Lideri Carolyn B. Maloney, ‘Bu belgeler, Başkan Trump’ın başkanlık devri boyunca şahsî ekonomik çıkarlarını Amerikan halkının çıkarlarının önüne koyduğunu göstermektedir’ tabirini kullanmıştır. Raporda, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nce ödemesi yapılan bu ziyaretler kapsamında Türkiye ve Halkbank ismine çalışan Cumhuriyetçi lobici Brian Ballard’ın ve Türk Amerikan Kurulu heyetlerinin konaklama masraflarının karşılandığı belirtilmektedir.

Raporda, Eylül 2017, Nisan 2018 ortasındaki bu periyoda ait olarak Ballard ismine 21.209 Amerikan doları, Türk Amerikan Kurulu ismine 65.139 Amerikan Doları meblağında ödeme yapıldığı tabir edilmektedir. Raporda, bu ziyaretlerde Amerikan Adalet Bakanlığı’nın Halkbank davasından feragat etmesinin hedeflendiği ve Aralık 2018’de bu maksada ulaşıldığı söz edilmektedir.

‘SESSİZLİK, İDDİALARIN DOĞRULANDIĞI BİÇİMİNDE YORUMLANMAKTADIR’

Komite Lideri Maloney’nin Trump Oteli dokümanlarının akabinde Halkbank soruşturmalarına ait 28 Kasım’a kadar ek kayıt ve doküman talep ettiği de kaydedilmektedir.

Şeffaf bir halde yürütülmesi gereken bu cinsten süreçlere ait olarak Dışişleri Bakanlığı sessizliğini korumaktadır ve şimdi bir açıklama yapmamıştır. Bu sessizlik, argümanların doğrulandığı biçiminde yorumlanmaktadır.”

‘ABD’DE LOBİCİLİK ADINA NE KADAR HARCANDI?’

Özel, Çavuşoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Donald J. Trump’ın ABD Başkanlığı devrinde, Dışişleri Bakanlığı Trump Otellerinde konaklamaya ne kadar harcamıştır? Bu harcamalar hangi tarihlerde kimler ismine yapılmıştır? Dışişleri Bakanlığı 2017 yılından bugüne kadar ABD’de lobicilik faaliyetleri ismine her yıl farklı ayrı belirtilmek üzere ne kadar harcamıştır? Dışişleri Bakanlığı, Komite raporuna yansıyan Halkbank soruşturmalarına ismine lobicilik hizmeti satın alındığı argümanlarını doğrulamakta mıdır? Doğruluyorsa bu soruşturma kapsamında ne kadar harcanmıştır? Doğrulamıyorsa komite raporuna itiraz edilecek midir?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu