Yaşam

NASA, Yıllarca Sürebilecek Bir “İnternet Felaketi”ni Önlemek İçin Güneş’e Uzay Sondası Gönderiyor!

Güneş rüzgarları ve fırtınaları Dünya için oldukça yıkıcı olabilir. Bu manyetik alan rüzgarları, aylarca hatta yıllarca süren bir internet bağlantısının kesilmesine neden olabilir. Bu ihtimalin önüne geçmek için NASA, Güneş’e bir uzay sondası gönderdi.

Kaynak:https://www.mirror.co.uk/news/us-news…

NASA olası bir internet felaketini önlemek için Güneş’e uzay sondası gönderiyor!

Güneş’teki fırtınalar oldukça şiddetlidir. NASA’nın varsayımlarına göre önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek bu fırtınalardan biri, dünyadaki bağlantı ağlarını ve elektrik şebekelerini aylarca etkileyebilir.

NASA’nın Parker Solar Probe’u, potansiyel bir “internet kıyametini” önlemek ve güneş çalışmalarına ilişkin değerli bilgiler toplamak için güneş rüzgarını başarıyla geçti.

Aşırı ısı ve radyasyon koşullarına rağmen, Parker Solar Probe, Güneş hakkında hayati bilgiler toplamak için gönderildi.

Güneş rüzgarları, Güneş’in en dış atmosferi olan koronadan gelen yüklü parçacık akışından oluşur.

Bu parçacıklar yanlarında manyetik alan taşıyarak elektronik cihazlara çok fazla zarar verebilirler.

Çalışmanın baş yazarı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki California Üniversitesi’nden Profesör Stuart Bale, güneş rüzgarlarını anlamanın önemini açıkladı.

Bale, “Rüzgarlar, güneşten dünyaya pek çok bilgi taşıyor. Bu nedenle güneş rüzgarının işleyişini anlamak dünyada çok önemlidir.’ söz konusu.

Güneş rüzgarları hakkındaki anlayışımız, irtibat sistemleri için bir tehdit oluşturan Güneş’in güç salınımını ve jeomanyetik fırtınaları anlamamızı sağlayacaktır.

Devasa bir güneş rüzgarı internet erişimini devre dışı bırakabilir ve uyduları aylarca hatta yıllarca kullanılmaz hale getirebilir.

Parker Solar Probe, gelişmiş donanımıyla, koronadan (güneşin en dış yüzeyi) yayılan güneş rüzgarını foton ve elektronlar olarak benzersiz bir ayrıntıyla tespit etti.

Araştırmacılar bu bulguları ‘süpergranülasyon akımları’ olarak bilinen bir fenomeni tespit etmek için kullandılar. Bu akımlar, manyetik alanların üretildiği koronal deliklerde bulunur.

Araştırmacılara göre bu delikler, yüksek hızlı güneş rüzgarları için çıkış noktaları görevi görüyor.

Bu delikler genellikle Güneş’in durgun olduğu dönemlerde kutuplarda bulunur ve Dünya’yı doğrudan etkilemez.

Ancak Güneş’in her 11 yılda bir kendi manyetik alanına karşı aktif olarak döndüğü dönemlerde bu delikler Güneş’in yüzeyine yayılır.

Böylece doğrudan Dünya’ya gelen güneş rüzgarı patlamaları oluşur. Parker Solar Probe ile elde edilen bilgiler, çarpıcı auroralar üretebilen ancak aynı zamanda uydulara ve elektrik şebekelerine zarar verebilen potansiyel güneş fırtınalarını tahmin etmenin anahtarıdır.

Çalışma, koronal deliklerin duş başlıkları gibi davrandığını ve Güneş’in yüzeyine giren ve çıkan manyetik alan sınırlarından bir jet akımı gibi güneş rüzgarları çıkardığını ortaya çıkardı.

Parker Solar Probe, güneş rüzgarından 100 kat daha hızlı hareket eden son derece yüksek güçlü parçacıkların varlığını da tespit etti. Araştırmacılar, bu eşsiz rüzgarın basitçe ‘manyetik yeniden bağlanma’ adı verilen bir süreçle yaratılabileceği sonucuna vardılar.

Beş yıl önce fırlatılan Parker Solar Probe, Güneş’e yakın uçmaya ve bilgi toplamaya devam ediyor.

Kalın bir ısı kalkanıyla saatte 514 milyar kilometrenin üzerinde bir hızla seyahat eden uzay aracı, Güneş hakkındaki anlayışımızı genişletmeye devam ediyor.

haberserinhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu