Haber

Kuzey İrlanda Tarihinin En Yağışlı Temmuzu

Birleşik Krallık, tarihin en yağışlı altıncı Temmuz’unu yaşadı ve Kuzey İrlanda, bu dönemde normalin iki katı yağışla 1836’dan sonra en yağışlı Temmuz’u yaşadı.

İngiliz Meteoroloji Ofisi’nden (Met Office) yapılan açıklamada, Temmuz ayında Kuzey İrlanda’da düşen yağışların önceki yılların ortalamasına göre yüzde 207 arttığı belirtildi.

Açıklamada, yağışın ortalamanın iki katı olduğu Kuzey İrlanda’da bir önceki yağış rekorunun 1836’da kırıldığı belirtilirken, Birleşik Krallık’ın geri kalanında bu Temmuz’un 2009’dan bu yana en yağışlı ay olduğuna dikkat çekildi. ve tarihin en yağışlı altıncı ayı.

İngiltere ve Galler’in ortalamanın biraz üzerinde, İskoçya’nın ise ortalamanın yüzde 50 üzerinde yağış aldığı kaydedilen açıklamada, sonbahar aylarında yaşanan yağış ve rüzgarın normal olduğu vurgulandı.

Açıklamada, İngiltere’nin Manchester, Lancashire ve Merseyside bölgelerinin tıpkı Kuzey İrlanda gibi en yağışlı Temmuz’u yaşadığının altı çizildi.

15 Temmuz’da rüzgar 127 kilometre esti

Açıklamada, yağış rekorlarının kırıldığı Temmuz ayında 140,3 saat olan Birleşik Krallık’ın ortalama güneşlenme süresinin yüzde 19 azaldığına dikkat çekildi. altı çizili

Ayrıca ülkede Temmuz ayı sıcaklığının son 30 yılın ortalamasının altında ölçüldüğü ve ortalama 14,9 olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Temmuz ayının rüzgarlı geçtiği ve 15 Temmuz’da ülkenin güneyindeki Wight Adası’nda rüzgarın mevsim normallerinin üzerinde saatte 127 kilometre hızla estiği belirtildi.

Temmuz ayında sıcaklıkların düşük olmasına rağmen, Haziran ayındaki yüksek sıcaklıklar nedeniyle ortalama yaz sıcaklığının hala önceki yıllara göre daha yüksek olduğu, Ağustos ayında yağış ve sıcaklık oranlarının değişebileceği de bildirildi.

Yılın en sıcak günü 10 Haziran

Met Office’e göre bu yılın Haziran ayı, 1884’ten bu yana en sıcak Haziran ayı olarak kayıtlara geçti. Termometrelerin 32,2 dereceyi gösterdiği 10 Haziran, 2023’ün en sıcak günü oldu.

Ancak geçen yıl hem haziran hem de temmuz ayında yaşanan sıcakların aksine temmuz ayı yağmurlu, rüzgarlı ve serin geçti.

Met Office, Avrupa’daki sıcak hava dalgasının alçak basınç sistemlerini Britanya Adası’na yönlendirerek alışılmadık derecede kuvvetli rüzgarlara ve şiddetli yağmura neden olduğunu belirtti.

Met Office Şefi Meteorolog Paul Gundersen, Temmuz ayı ortasında ülkede şiddetli rüzgarların yılın bu dönemi için olağandışı olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu