Haber

Kılıçkaya Barajı kurudu

SİVAS’ın Suşehri ilçesindeki Kelkit Çayı üzerinde enerji üretimi ve tarımsal sulama amacıyla yapılan 33 yıllık Kılıçkaya Barajı kuruma noktasına geldi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCU) Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fatih Kartal, “Kelkit Çayı’nı besleyen bazı kollar var. Kolların içme suyu ve tarım amaçlı kullanımının artması da önemli bir etken. baraj sularının azaltılmasında.”

Suşehri’ne 28 kilometre uzaklıktaki Kelkit Çayı üzerinde enerji üretimi ve tarımsal sulama amacıyla 1990 yılında yapılan Kılıçkaya Barajı, kuruma noktasına geldi. 64 kilometrekarelik alana sahip olan barajın 33 kilometrekaresi Suşehri sınırları içinde, kalan 31 metrekaresi ise Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle barajın su tutmaması dikkat çekiyor. Günümüzde sadece barajın ortasından geçen Kelkit Çayı’nın akıntısı kalmıştır.

‘ALARM VERİYOR’ HKB Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fatih Kartal baraj hakkında bilgi verdi. Barajın su tabanında yıllar içinde birçok kez büyük değişimler gözlemlendiğini belirten Kartal, “İncelediğimiz zaman bunda pek çok faktörün etkili olduğunu görüyoruz. yağışlarda mevsimsel değişiklik hatta o dönemde baraj kapaklarını açmışlar ama günümüze baktığımızda kuraklık açısından ürkütücü bir durum.Bunun bir özelliği var.Zaman zaman bunu görebiliyoruz. önemli bir kuraklığın tetiklenmesiyle birlikte suyun çok fazla olduğunu ve azaldığını görebiliriz.Bölgeyi incelediğimizde ve tarihi şehir efsanelerine baktığımızda Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bir camiden söz konusudur.O cami yıllık periyodik kuraklıklarla ortaya çıkan dönemde, yağışların artmasıyla tekrar su kaybettiğini görüyoruz.Bu durumun en değerli faktörünün kuraklık ve yağışların azlığı olduğunu söyleyebiliriz.Yağışların azaldığını görüyoruz. tamamen nedeniyle a. Bu da su seviyesinin düşmesine neden oluyor.”

Barajlardaki su kıtlığını sadece kuraklık ve iklimsel faktörlere bağlamamak gerektiğini kaydeden Kartal, “Kelkit Çayı’nın barajı besleyen kolları var. Bu kolların içme suyu ve tarım amaçlı kullanımının artması büyük bir başarıdır. Baraj sularının azalmasında en büyük etken Barajımız enerji üretimi amaçlı kullanılan bir barajdır Periyodik “Verimdeki düşüşten dolayı kilovatlarda düşüşe neden olacaktır. Güç üretiminde azalmalara neden olur. Yine su popülasyonundan dolayı balık çeşitliliğini ve balıkçılığı bozacak ve azaltacaktır. Çayın dalları tarımsal sulamada kullanıldığı için tarımda verimin düşmesine ve yıldan yıla verim düşüşlerine de neden olacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu