Haber

İsviçre, Türkiye ve BM, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasının yenilenmesini destekliyor

İsviçre, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın yenilenmesine yönelik çabaları desteklediklerini bildirdi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilme kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “İsviçre, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması kararından (geri çekilmesinden) üzüntü duymakta ve küresel gıda güvenliğini sağlamak için yakın gelecekte anlaşmanın yenilenmesini ummaktadır. Türkiye ve BM Sekreteri’nin yorulmak bilmeyen çabalarını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. -General Antonio Guterres bu konuda.” ifadesi kullanıldı.

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi” açıklaması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar sağlandığında derhal tahıl anlaşmasına dönecektir. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmemiştir.” kelimeleri kullanmıştı.

Çin, ABD, İngiltere, NATO, Avrupa Birliği ve BM Rusya’yı bu kararını geri almaya çağırdı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Rusya dünyaya şantaj yapıyor” dedi. Sadece Ukraynalıları değil, dünya çapında milyonlarca insanı da etkilediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu