Haber

İstanbul Havalimanı’nda 307 Kutu Yasadışı İlaç Ele Geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin İstanbul Havalimanı’nda düzenlediği operasyonda 307 kutu kaçak uyuşturucu ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, kaçakçılıkla mücadele kapsamında yaptıkları risk analizi ve hedefleme çalışmaları sonucunda şüpheli gördükleri 3 yabancı uyruklu şahsın peşine düştü.

Şüphelilerden birinin Türkiye’ye girişte pasaport işlemlerinde sorun yaşadığını fark eden ekipler, bu kişinin tedirgin bir şekilde bagajı yanındaki kişilere teslim ettiğini belirledi. Diğer iki zanlı ise ekipler tarafından takibe alındı. İki zanlı Türkiye’ye girmek için yolcu salonu çıkışına hareket edince ekipler müdahale etti. Röntgen taramasına tabi tutulan zanlıların valizlerinde yoğunluk olduğu görüldü. Valizlerin açılmasının ardından yapılan detaylı aramada çok sayıda tıbbi ilaca rastlandı.

Ele geçirilen ilaçlar incelendiğinde, kanser tedavisinde kullanılan, organ yetmezliğini önlediği belirlenen, bağımlılık yapan ve kötüye kullanma olasılığı yüksek, reçetesiz alınamayan ve yan etkisi ağır olan ilaçların farklı türleri olduğu anlaşıldı.

Yapılan tespitlerde, uyuşturucu maddelerin 3 zanlı ile ilgili olduğu ve organize hareket ettikleri belirlendi. Yapılan nüfus sayımı sonucunda toplam 307 kutu tıbbi ilaç ele geçirilirken, yurda getirilmeye çalışılan yasa dışı uyuşturucu maddelerin piyasa değerinin 27 milyon TL olduğu belirlendi. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu