Haber

İsrail’in Şifa Hastanesi iddialarının asılsız olduğu ortaya çıktı

İsrail ordusunun, dün baskın düzenlediği Gazze’nin en büyük hastanesi Şifa Hastanesi’nde 17 saat süren aramanın ardından yayınladığı görüntülerde, hastanenin Hamas’ın karargâhı olduğunu gösteren veya orada olduğu iddiasını destekleyecek hiçbir delile rastlanmadı. Hastanede bir tünel ağı vardı.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF), Gazze Şeridi’nin en büyük ve merkezi hastanesi olan Şifa Hastanesi’ne dün sabah saatlerinde gerçekleştirdiği baskın 17 saat sürdü. Baskının ardından İsrail ordusu, Hamas’a yönelik iddialarını desteklemek amacıyla hastanede askerlerin çektiği videoyu paylaştı. Ancak İsrail yönetiminin daha önce hastanenin altında Hamas tünel ağı olduğu yönündeki tezini destekleyecek bir delil bulunamadı. 7 dakikalık videoda Hamas’a ait olduğu iddia edilen makineli tüfekler, çeşitli ekipmanlar ve bir bilgisayar yer alıyordu. Silahlar MRI makinesinin arkasında gösterildi. Videoda Hamas’ın hastaneyi komuta merkezi veya üs olarak kullandığı iddialarını doğrulayacak herhangi bir kareye yer verilmedi. Görselin altındaki açıklamada hastanede “komuta merkezi” olduğu belirtilse de iddiayı destekleyecek herhangi bir görsel paylaşılmadı.

İsrail ordusunun paylaştığı ve Şifa Hastanesi’nde komuta merkezinin bulunduğunu kanıtlayamayan videonun ardından Hamas tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in iddiaları “açık yalan ve ucuz propaganda” olarak nitelendirildi.

İsrail’in Şifa Hastanesi tezleri saçma çıktı

İsrail ordusunun dün baskına ilişkin yaptığı ilk açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İsrail Savunma Kuvvetleri, istihbarat bilgilerine ve operasyonel gerekliliğe dayanarak Şifa Hastanesi’nde belirli bir bölgeye hassas ve hedefli bir operasyon yürütüyor. ” Hastanenin Hamas’ın komuta merkezi olduğu öne sürülen açıklamada, tüm Hamas mensuplarına “teslim olmaya” davet yapıldığı belirtildi. Ayrıca hastanede herhangi bir Hamas üyesine rastlanmazken, İsrail Ordu Radyosu baskından saatler sonra dün yaptığı açıklamada, hastanede İsrailli tutuklulara dair herhangi bir iz bulunmadığını belirtmişti. – GAZZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu