Ekonomi

IMF: ECB faiz oranlarını yüzde 4’te tutmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF) çarşamba günü yaptığı açıklamada, avro bölgesindeki hızlı ücret artışının enflasyonu daha uzun süre yüksek tutabileceğini ve Avrupa Merkez Bankası’nın fiyat baskılarını savuşturmak için gelecek yıl boyunca faiz oranlarını rekor yüksek seviyelerde veya rekor yüksek seviyelerde tutması gerektiğini söyledi.

IMF Avrupa Dairesi Başkanı Alfred Kammer, erken faiz indirimi beklentilerine karşı çıktı ve Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizinin önümüzdeki yıl rekor seviye olan yüzde 4’e yakın kalması gerektiğini savundu.

Kammer, yaptığı açıklamada, “Para politikası uygun şekilde sıkı ve 2024 yılına kadar bu şekilde kalmalı. Tüm niyet ve amaçlar açısından, mevduat faiz oranının 2024 boyunca bu seviyede veya bu seviyede tutulması gerekiyor.” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını çok erken düşürmemesi konusunda uyarıda bulunan Kammer, böyle bir adımın ileride daha maliyetli bir politika sıkılaştırmasını gerektireceğini ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası geçen ay art arda on faiz artırımı serisini kırdı ve piyasanın bir sonraki hamlesinin muhtemelen Nisan ayı gibi yakın bir zamanda faiz artırımı olacağına dair beklentilerini yükseltti ve yıl sonu itibariyle toplam 90 baz puanlık bir indirim fiyatlandı. gelecek yıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu