Teknoloji

Hızlı Dosya Paylaşım Özelliği WhatsApp’a Gelecek

WhatsApp platformu, Android’in Hızlı Paylaşımına benzer bir belge paylaşım özelliğini test etmeye başladı. Bluetooth tabanlı bu altyapı, kullanıcılara daha güvenli ve daha hızlı belge paylaşım olanağı sağlayacak.

Google ve Samsung şirketleri yakın zamanda Android’in varsayılan belge paylaşım sistemi olan Nearby Share’i geliştirmeye ve onu Quick Share olarak yeniden adlandırmaya başladı. Bu yeni özellik sayesinde Android telefonlar ile Chrome OS ve Windows çalıştıran bilgisayarlar arasında sorunsuz bir şekilde belge paylaşımı mümkün olacak. Benzer bir saldırının WhatsApp’tan da gelmesi planlanıyor. Tanınmış anlık mesajlaşma uygulaması, yakındaki kişilerle belge paylaşımına yönelik yeni bir özelliği test ediyor.

WABetaInfo web sitesi tarafından WhatsApp’ın en son Android beta sürümünde keşfedilen bu özellik, belge aktarımları için Bluetooth üzerinden kullanılacak. Kullanıcıların 2 GB’a kadar belge paylaşımına olanak sağlayacak bu özelliğin, sohbet yoluyla belge gönderme veya bulut depolamayı kullanma gibi klasik yöntemlere kıyasla daha hızlı ve kullanışlı bir seçenek sunacağı söyleniyor.

WhatsApp, İki İşletim Sistemi Arasında Hızlı Belge Paylaşımı Sağlayacak

Söylenene göre paylaşımın çalışabilmesi için her iki kullanıcının da uygulamanın “Dosya Paylaş” tarafında olması ve aktarım tamamlanana kadar aynı yerde kalması gerekecek. Bu teknikte uçtan uca şifreleme kullanılacaktır. Yine belge paylaşımının WhatsApp’ın standart prosedürü kadar güvenilir olmasını sağlayacaktır. İlginç bir şekilde, kullanıcıların paylaşıma başlamak için telefonlarını sallamaları gerekiyor. Ancak bu sallama fonksiyonu da son sürümde söylentiler arasında yer alıyor.

Dosya aktarımı uçtan uca şifreleme ile korunurken, telefon numaraları aktarım sırasında gizli kalacak ve kişi listesinde olmayan kişiler tarafından görülmeyecektir. Bu yeni özellik, normal WhatsApp kullanıcıları için faydalı olabileceğinden ilgi çekici olmaya devam ediyor. Ancak Google ve Samsung’un son Quick Share güncellemesiyle birlikte bunun gerekliliği tartışma konusu oluyor. Çünkü aynı özellik işletim sisteminin dahili olarak da mevcut olacaktır. Ancak WhatsApp’ın en büyük avantajı bunu iOS ve Android uygulamalarında yapmasıdır. Bu, iki işletim sistemi arasında hızlı belge paylaşımı anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu