Haber

Hablemitoğlu davasında 6 sanık tahliye edildi

Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde silahlı saldırı düzenleyerek Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nu öldürmekten 10 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanıklardan altısı mevcut delil durumunun değişebileceği ihtimali nedeniyle tahliye edildi. sanıklar lehine. Dolayısıyla belgede tutuklu sanık yoktu.

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin davada 6’sı tutuklu, 1’i tutuksuz yargılanıyor, aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 3 firari, 10’u firari. sanıklar Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar eski asker Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır ve eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuklu sanık Mehmet Narin katıldı. Duruşmada Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ve kızları da hazır bulundu.

Savunmaların ve tanık ifadelerinin ardından mahkemeye talepler geldi. Hablemitoğlu ailesinin avukatı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hasan Atilla Uğur, Abdurrahman Şimşek, Ferhat Ünlü, İrfan Fidan, Mustafa Çalışkan, Tamer Topsakal ve Tuncay Özkan’ın tanık olarak dinlenmesini istedi. Cumhuriyet savcısı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması talebini mahkemenin takdirine bırakırken, Tuncay Özkan’ın ifadelerinin belgelenmesinin ardından dinlenmesini ve sanıkların tutukluluğunun devam etmesini istedi. Uğur’un tanık olarak dinlenmesine, Abdullah Gül’ün dinlenme talebinin ise tüm deliller toplandıktan sonra karara bağlanmasına karar verdi. Mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı İrfan Fidan ile Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın dinlenmesi talebini, Hablemitoğlu’nun öldürülmesinden birkaç gün önce Eskişehir’de katıldığı konferans ve izlediğinden şüphelenilen iki kişinin görüntülerini reddetti. Hablemitoğlu, öldürülmeden hemen önce alışveriş yaptığı pazarda bulundu. belgeyi eklemeye karar verdi. Mahkeme, söz konusu kişilerle, Özel Kuvvetler Komutanlığı Muharebe Arama Kurtarma Alay Komutanlığı’nda o sırada görev yapan binbaşı rütbesi altındaki personelin bilgi ve görünüşlerinin karşılaştırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Göktaş, Emek, Mumcuoğlu, Bozkır, Altaylı ve Köstem’in mevcut delil durumunun sanıklar lehine değişebileceği ihtimali nedeniyle tahliyesine karar verdi. Belgede böyle tutuklu sanıklar yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu