Ekonomi

Ford, otomobil üreticileri pazar değişikliklerine uyum sağladıkça temettü dağıtacağını duyurdu

Ford Motor Co. (NYSE:F), ilk çeyrek için hisse başına 15 sent düzenli temettü dağıtacağını ve hisse başına 18 sent ek temettü dağıtacağını duyurdu. Bu atılım, şirketin şubedeki rakibi General Motors (NYSE:GM) ile birlikte hissedarlara nakit iadesine odaklandığı bir zamanda gerçekleşti.

Salı günkü duyuru, General Motors’un geçen hafta dile getirdiği benzer düşüncenin ardından geldi. GM İcra Kurulu Başkanı Mary Barra, 2024 yılı için iyimser bir tahminde bulundu ve şirketin, hissedarlarını içten yanmalı motorlu kamyon ve SUV satışlarından elde edilen daha fazla nakit ile hisse geri alımı şeklinde ödüllendireceğini belirtti.

Hem Ford hem de General Motors, enflasyondan ve değişen tüketici tercihlerinden etkilenen mevcut pazar ortamına uyum sağlıyor. Otomobil üreticileri, crossover SUV’lara ve kamyonetlere olan güçlü talebin avantajından yararlanarak bazı enflasyonist zorlukları hafifletmeyi başardılar. Bu araç türleri, tüketiciler tarafından kolaylıkları ve algılanan bakım kolaylığı nedeniyle elektrikli araçlara (EV’ler) göre tercih edilmektedir.

Bu piyasa koşullarının bir sonucu olarak Ford ve GM stratejilerini değiştiriyor. Daha önce elektrikli araç tekliflerini genişletmeye yönelik iddialı planlarını duyurmuş olsalar da, her iki şirket de artık daha karlı hibrit ve yakıtlı modellere daha fazla ağırlık veriyor. Bu stratejik dönüş, elektrikli araçlara olan talebin azalmasına ve hibrit ve aile SUV modellerine olan ilginin devam etmesine bir yanıttır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu