Haber

Fatma Girik, ölümünün 1. yılında sevenleri ve sevenleri tarafından anıldı.

Bir dönem belediye başkanı olarak görev yaptığı Şişli’de Fatma Girik, ölümünün 1. yılında anıldı.

Nisanur ŞENTÜRK-Mehmet CANBULAT/İSTANBUL,- Sinema Sanatçısı ve eski Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik, ölümünün 1. yılında hayranları ve sanatçı dostları tarafından Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Sanat Evi’nde anıldı. Girik’in sinema hayatına dair çeşitli hikâyelerinin anlatıldığı törende sinema ve tiyatro dostları da katıldı; Müjdat Gezen, Halil Ergün, Nur Sürer, Gül Sunal, Engin Çağlar, Çiğdem Tunç, Meral Orhonsay katıldı.

sinema oyuncusu ve eski Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik; Ölümünün 1. yıl dönümünde sevenleri, dostları ve sevenleri ile anıldı. Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Sanat Evi’nde düzenlenen törende bir yandan sanatçının hayatından anılar anlatılırken, diğer yandan bir zamanlar seslendirdiği ‘Aşk Bükülü Aramıza Su Sızdı’ şarkıları söylendi. plak çalındı. Sanatçının seslendirdiği şarkıları dinleyen hayranları ve arkadaşları duygulu anlar yaşadı.

“ÜLKESİ VE BU ÜLKENİN İNSANLARI İÇİN EN İYİSİNİ YAPACAKTIR”

Fatma Girik’in evlatlık kızı Ahu Turanlı, duygularını şöyle dile getirdi:

“O benim teyzemdi ama ben onun elinde büyüdüm. O benim annemdi. Çok üzgünüm tam bir yıl çok zor geçti. Yokluğuna onsuz alışmak çok zordu. Maalesef elimizden bir şey gelmiyor.Fatma annem bir zamanlar insanları hayvanları ve ülkesini çok severdi.Yani bu vatan için elinden gelen her şeyi kendi insanı için yapmak istemiştir.Yokluğuna alışmak ikisi için de çok zordur. biz ve onun milyonlarca hayranı.o dört yapraklı yoncalardan biriydi.son anlarında hep yanındaydım.güzel olmak istiyordu.bu gece hüzünlüyüz ama bir yandan.olması beni mutlu ediyor Hayranları burada.”

MÜJDAT GEZEN: DÖRT YAPRAKLI YONCA’NIN İLK YAPRAĞI ONDA

Müjdat Gezen, Girik’le çekimler dışında hep çok güldüklerini belirterek, “Fato benim için en güçlü karaktere sahip insanlardan biri. Dört yapraklı yoncanın ilk yaprağı. 1966’da ilk filmimizi çektiğimizden beri en yakın arkadaşımdan daha iyi.Memduh abi ve ben onu çok severdik.Memduh abi vefat ettikten sonra Fato kendini toparlayamadı.Çok üzüldü.Hastalanınca doktora başvurdum. yürüyemiyordu doktor özel yelek giyse iyi olur dedi türkanla hastaneye ziyarete gittik beyin ameliyatı yani ayaklarını kontrol edemiyormuş Yürümek çok kötü bir hastalıktı ama o yelek sinir sistemini yani beyni temizliyor ne adım atacağımı söylüyor bana Fato’nun da sokağa çıkamadığını gördüm o yeleği getirtelim istedik sonra Bir gün o acı haberi duyduk, beni inanılmaz yaraladı, mahvetti, Fato ile olan dostluğum hep birlikte oldu. devam etti ve devam edecek. Başkanlık dönemi gözümün önünden hiç gitmiyor. O çok farklı bir insandı” dedi.

“KADİR İNANIR BİZİ HER ZAMAN BAŞARISIZ OLDU”

Törende gözyaşlarını tutamayan Nur Sürer, “Konuşmamız çok zor. Buraya geldiğimde 1 yıl ne çabuk geçti diye düşündüm. Daha dün şehir tiyatrolarındaymışız gibi. Fato ile 1985 yılında tanıştım Yılan Canavarı filminde çok severdik birbirimizi ikimizde biraz salaktık minibüsü vardı sabahları dışarı çıkmak için köye giderdik Kadir İnanır bizim çok işimizi bitirirdi ‘Kadın sen köye dolmuşlarla gidersin’ falan.Sonra doğal olarak hiç ayrılmadık yani ölene kadar.Elini sırtımdan hiç çekmedi. o ölene kadar.”

“KENDİNE HİÇ BİR MERKEZ YAPMADIK”

Oyuncu Halil Ergün de şunları söyledi:

“Bu gece onu hayatının zenginliği, işi ve aldığı primlerin tadıyla gururla anıyorum. Bir yandan onu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. O benim çok yakın bir arkadaşımdı, hep o kadar, o kadar çok oldu ki. Arkadaşım onunla film çektim.Ayrıca bizim insanımıza çok az yakalanır,bencil kötülerdendi.Biz acı çekiyoruz ama güller güle güle kullansın.”

“DİREKTÖR FİLMİ VE DİZİSİYLE GURUR DUYDU”

Bir zamanlar Fatma Girik’in yönetmenliğini yapan Ümit Efekan, “Fatma Girik ülkemizin büyük sanatçısıdır, insanın sevdalıdır, canımızdır. Ben de onunla bir ömür geçirdim. Her zaman bir onur olmuştur. benim için film ve dizilerde yönetmen olmak. her dönemin büyük oyuncusuydu. ablamı kaybettim. “Gitmek üzereyim. Bir yönetmenin arkasında durmanın örneğidir. Türk milleti için ölmedi. O özeldi, değerliydi, büyük bir oyuncuydu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu