Haber

Eswatini Krallığı’nda 55. Bağımsızlık Günü kutlamaları düzenlendi

Afrika’nın son mutlak monarşisi Esvatini Krallığı’nda 55. Bağımsızlık Günü törenle kutlandı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, yerel dansların eşlik ettiği törende Tayvan Lideri Tsai Ing-wen, Lesoto Hükümdarı Letsie III, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve eski Botsvana Devlet Başkanı Ian Khama da hazır bulundu.

Eswatini Başbakanı Sipho Dlamini törende yaptığı konuşmada, ülkenin 55 yılda önemli ilerleme ve genişleme kaydettiğine dikkat çekerek, “Artık okullarımız, yollarımız, altyapımız ve geçmişte sahip olmadığımız birçok şeye sahibiz. Artık kutlamak için bir nedenimiz var.” sözlerini kullandı.

6 Eylül 1968’de İngilizlerden bağımsızlığını kazanan Eswatini, kıtadaki son mutlak monarşi olmayı sürdürüyor.

Kral Mswati III, Tayvan lideri Tsai’yi kabul etti

Törenin ardından Eswatini Hükümdarı III. Mswati, ülkesine 4 günlük bir ziyarette bulunan Tayvan Devlet Başkanı Tsai’yi kabul etti.

Eswatini hükümetinden yapılan açıklamada, Tayvan ile Eswatini arasında kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve enerji iş birliği alanlarında anlaşmalar imzalandığı belirtildi.

Krallık, Afrika’da adayı tanıyan ve Çin ile diplomatik ilişkisi bulunmayan tek ülkedir.

Daha önce 2016 yılında Eswatini’yi ziyaret eden Tayvanlı lider Tsai’nin bu ziyaretinin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz ay 15. BRICS Zirvesi kapsamında Afrika’ya yaptığı ziyaretin hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

ciftlikkoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu