Haber

Eski 3’üncü Ordu Komutanı Saldıray Berk toprağa verildi

Eski 3’üncü Ordu Komutanı emekli Orgeneral Saldıray (76) Berk toprağa verildi. Saldıray Berk için Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Öğle namazının ardından Berk’in naaşı top arabasına konularak askeri tören birliği eşliğinde sahadan götürüldü.

Berk’in ailesinin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Eski 1’inci Ordu Komutanı Ahmet Hurşit Tolon, Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Emekli Korgeneral Engin Alan, CHP 26’ncı Milletvekili ve dönemin savcısı da bulunuyor. İlhan törene katıldı. Cihaner ve askeri yetkililer katıldı. Berk’in cenazesi, törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

Saldıray Berk’in 3’üncü Ordu Komutanı olduğu dönemde FETÖ’yle ilgili soruşturma yürüten Erzincan Savcısı İlhan Cihaner, “Kusura bakmayın bir dönemin sembol isimlerinden biriydi. FETÖ’nün kumpaslarına maruz kaldı, aynı ortamda çalıştık” dedi. O dönemde birçok kamu görevlisiyle aynı kumpas davasına karışmıştı. “Bu süreci birlikte yaşadık. Bu sürecin birçok insanın sağlığının bozulmasında etkili olduğu açıktır. Hastaneye yatmadan önce tanışmıştık. Fazla bir şey söyleyemeyiz” dedi.

Saldıray Berk 3. Ordu komutanı iken, Ergenekon davasında FETÖ soruşturması yapan dönemin Erzincan Savcısı İlhan Cihaner ile birlikte yargılanmıştı. Berk 2011 yılında emekli oldu ve daha sonra kendisine açılan davanın FETÖ kumpası olduğu ortaya çıktı.

Berk hakkında dava açan savcı daha sonra FETÖ üyeliği suçundan tutuklanmış ve Berk 2016 yılında beraat etmişti. Berk evli ve iki çocuk babasıydı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu