Ekonomi

Çin’de telekomünikasyon sektörünün 10 aylık performansı 185 milyar dolar oldu

Yılın birinci on ayında Çin telekomünikasyon sanayisinin gelirleri artışını sürdürdü. Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı’nın verilerine göre, sektörün bileşik işlem gelirleri bu yılın ocak-ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 oranında artarak 1,32 trilyon yuanı (yaklaşık 185 milyar dolar) aştı.

Büyük veri, bulut bilişim, internet veri merkezleri ve nesnelerin interneti gibi yükselen iş dalları söz konusu dönemde hızlı gelir artışı kaydetti. Çin’in üç telekom şirketinin – China Telecom, China Mobile and China Unicom – işletme gelirleri bir yıl öncesine kıyasla yüzde 33,1 oranında artarak 256,3 milyar yuana çıktı.

Özel olarak bulut bilişim ve büyük data, yılın birinci on ayında sırasıyla yüzde 127,8 ve 59,3 oranlarında harika artışlar kaydederken data merkezlerinin artışı yüzde 12,7 oranında kaldı. Bu ortada Çin’in 5G şebekesi gelişmesini süratle sürdürdü. 5G baz istasyonu sayısı, ekim sonu prestijiyle 2,25 milyona vardı. Bu sayı 2021 yılının sonuna nazaran 825 binlik bir artışı tabir ediyor.

Çin Memleketler arası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu