Haber

Amasya’da meslek lisesi öğrencileri mantar üretip satarak gelir elde ediyor

Amasya’da meslek lisesi öğrencileri okulda ürettikleri mantarları satarak gelir elde ediyor.

Gökhöyük Şehit Cemalettin Özdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tarım alanında eğitim gören 22 öğrenci, öğretmenleri eşliğinde okul bahçesinde kurulan serada ürettikleri mantarları satarak para kazanıyor.

Mantar üretiminin inceliklerini de öğrenen öğrenciler, üretimin yapıldığı 3 ay boyunca kişi başı ayda ortalama 7 bin lira kazanıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen gazetecilere, öğrencilerin başarılarından dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Öğrencilerin önce yer hayalini kurduklarını, sonra okulun ve bakanlığın imkanlarıyla gereğini yaptıklarını belirten Türkmen, “2 yıldır üretiyorlar, çok çalışıyorlar. Gece vardiyasında bile topladıklarını duyuyoruz.” Sonra alıp hem perakende hem toptan satıp para kazanıyorlar, keyifle takip ediyoruz.” “Gençlerimizi, öğretmenlerimizi ve okul yöneticilerimizi tebrik ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Öğrencilerden Erkan Koçak, ürettikleri mantara “Gökhöyük mantarı” adını verdiklerini belirterek, “Hem keyif alıyoruz hem de işimizi iyi yapıyoruz. Hem para kazanıyoruz hem de bir şeyler öğreniyoruz. Bize katkısı oluyor. Çok güzel bir iş kurduk. Geçen sene ilk dönemimizi tamamladık, şimdi de.” “İkinci dönemimizi topluyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu