Haber

Almanya’ya İltica Başvuruları Artıyor: Türkiye Hangi Sırada?

Almanya 2022’de ülkeye kaç kişinin sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı. Talep sıralamasında Türkiye ilk üçe girdi. Geçen yıl sadece bir ülkeden 1 milyon kişi Almanya’ya göç etti.

Almanya geçen yıl 244 binden fazla kişinin ülkeye sığınma başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Euronews’in aktardığı bilgilere göre, En fazla başvuruyu Suriyeliler yapıyor; İkinci sırayı Afganlar, üçüncü sırayı ise Türkiyeliler aldı. Bu ülkeleri Irak’tan ayrılanlar izledi.

Rus işgalinin ardından 1 milyondan fazla Ukraynalı mültecinin Almanya’ya ulaştığı belirtildi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Ukrayna’dan gelen mültecileri büyük bir takviye ile karşılayan Almanlara teşekkür etti. Faeser, hükümetin diğer önlemlerin yanı sıra dil kursları da sunarak Almanya’ya gelenleri geçmişe göre daha hızlı entegre etmeye çalıştığını kaydetti.

Geçici ikamet statüsü verilen Ukraynalı mültecilerin sığınma başvurusu yapmasına gerek yoktur. Berlin yönetimi de iltica talepleri reddedilenlerin sınır dışı edilmesini hızlandırmaya çalışıyor.

2021 yılına kıyasla Almanya’daki sığınmacı sayısı geçen yıl yüzde 27,9 arttı.

2022’nin son üç ayında çok sayıda mülteci Balkanlar üzerinden Almanya’ya ulaşmaya çalıştı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ‘kaçış hareketini’ tetiklediğini söyleyen Faeser, ‘2022’de sığınma başvurularının sayısındaki önemli artışın da gösterdiği gibi, dünyanın diğer yerlerinde de görülüyor. İnsanlar savaştan ve terörden kaçıyor” dedi.

dargecithaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu