Ekonomi

ABD’de elektrikli araç teşvikleri için yeni kurallar açıklandı

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Bakanlık ve ABD Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (IRS), Enflasyon Düşürme Yasası kapsamında yeni “temiz araç” kurallarını içeren kılavuzu yayınladığı bildirildi.

Kurallar, tüketiciler için maliyetlerin düşürülmesine, güçlü bir endüstriyel temel oluşturulmasına ve ABD’de üretimin teşvik edilmesine katkıda bulunacak ve enerji güvenliği için hayati önem taşıyan benzer düşünen ortaklarla tedarik zincirlerini güçlendirecektir.

Enflasyon Düşürme Yasası’nın yürürlüğe girmesinden bu yana ABD’de “temiz araç” ve akü tedarik zincirine en az 45 milyar dolarlık özel şube yatırımının açıklandığı hatırlatılarak, yayınlanan kılavuzun Türkiye’deki personel, şirket ve tüketicilere güvence sağlayacağı belirtildi. ülke bu yatırımlardan yararlanmaya devam ediyor.

Kılavuza göre, elektrikli araç vergi teşvikinden yararlanabilmek için araçların Kuzey Amerika’da son montajından geçmesi gerekecek ve satış fiyatının minibüs, kamyonet veya SUV için 80 bin doları, SUV için ise 55 bin doları geçmemesi gerekiyor. diğer araçlar için.

Ayrıca 7 bin 500 dolarlık vergi teşvikinden yararlanabilmek için araçta bulunan hem kritik mineral hem de akü bileşenleri için yerlilik oranlarının sağlanması gerekecek.

Bu kapsamda ABD’de veya ABD’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı bir ülkede çıkarılması veya işlenmesi gereken araçlardaki kritik mineral oranı 2023’te yüzde 40, 2026’da ise yüzde 70’e ulaşacak. Yıllara göre 10 puanlık artış.

Batarya bileşenlerinin yerli yüzdesi bu yıl için yüzde 50 olarak belirlenirken kademeli olarak artacak ve 2029’dan itibaren yüzde 100 olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu