Haber

ABD: Yemen’de Husi füze rampalarını vurduk

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Yemen’de Husilere yönelik yeni bir baskın başlattı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) X hesabından yapılan açıklamada, Husi milislerine ait 14 fırlatmaya hazır füzenin imha edildiği belirtildi. Açıklamada, “Fırlatma rampalarındaki bu füzeler, ABD Donanması gemilerinin yanı sıra bölgedeki ticari gemiler için de tehdit oluşturuyordu ve bunların her an ateşlenmeye hazır olması, ABD kuvvetlerinin meşru müdafaa için doğal hak ve yükümlülüklerini kullanmasına yol açtı.” söz konusu.

CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla, “ABD kuvvetleri masum denizcilerin hayatlarını korumak için eylemlerine devam edecek” dedi.

Husilerin kontrolündeki haber ajansı Saba, Amerikan ve İngiliz uçaklarının Al Hudaydah, Taiz, Zamar ile Al Bayda ve Sada gibi birçok bölgeyi vurduğunu bildirdi.

Bu son operasyon, ABD’nin İran destekli Husilere karşı bir hafta içinde düzenlediği dördüncü saldırıydı.

ABD ve İngiltere, geçtiğimiz hafta baskınlarda Kızıldeniz’de ticari gemilere saldıran Husilerin mevzilerini hedef almıştı. ABD daha sonra Yemen’de Husilere yönelik hava saldırılarını sürdürdü.

Husilerden yeni saldırı

ABD saldırılarına rağmen Husi milisleri Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Husiler dün Aden Körfezi’nde ABD şirketine ait Marshall Adaları bayraklı kargo gemisi “Genco Picardy”ye drone ile saldırdı. Baskında yaralanan olmadı ancak gemide hasar oluştu.

Husiler ABD’nin terör örgütleri listesinde

Husiler, ABD’nin kendilerini terör örgütü olarak listelemesinin ardından gemilere saldırmaya devam edeceklerini belirtti. Husi sözcüsü Muhammed Abdülselam dün El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “İsrail gemilerini veya işgal altındaki Filistin limanlarına giden gemileri hedef almaya devam edeceğiz. Burada söz konusu olan Filistin halkına verilen destektir.”

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Yemen’deki Husi milislerini yeniden küresel terör listesine aldığını duyurdu. Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada, İran destekli Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki gemilere yönelik saldırılarını sürdürmesi nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Husiler, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütleri listesinde yer alan Hamas ile İsrail arasında savaşın çıktığı 7 Ekim’den bu yana Kızıldeniz’deki ticari gemileri hedef alan saldırılar düzenliyor. Husiler kendilerini İsrail’e karşı oluşturulan ve Lübnan’da İran, Hamas ve Hizbullah milislerinin de yer aldığı “Direniş Ekseni” olarak adlandırılan oluşumun bir parçası olarak görüyor.

AFP,Reuters / JD,ET

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu